Вхiд на сайт
Авторизацiя
Закарпатський кореспондент » Суспільство » Україна вперше офіційно святкує Різдво 25 грудня: історія, традиції і звичаї свята

Україна вперше офіційно святкує Різдво 25 грудня: історія, традиції і звичаї свята

Україна вперше офіційно святкує Різдво 25 грудня: історія, традиції і звичаї свята
В Україні тепер офіційно два Різдва. Перше з них відзначається за григоріанським календарем, 25 грудня, коли святкувати починають християни західного обряду (католики, протестанти та інші). Цей день в 2017 році вперше став державним вихідним, передає 112.ua.

Про Святвечір ми вже розповіли вам вчора. Сьогодні настала черга детальніше зупинитися на вже трохи згаданих раніше традиціях святкування Різдва 25 грудня – одного з головних свят для католиків та інших християн західного обряду.

Для початку, для тих, хто пропустив, – чому в Україні запровадили державний вихідний цього дня.

Різдво 25 грудня є державним святом у понад 100 країнах світу.

Автори законопроекту про державний вихідний цього дня, проголосованого Радою 16 листопада, пояснили свою ініціативу тим, що близько 11 тисяч релігійних католицьких і протестантських громад, що становить близько 30% від усіх діючих релігійних організацій в країні, святкують Різдво саме цього дня.

Тобто, логіка проста: християн західного обряду занадто багато, щоб не враховувати це при формуванні календаря країни та її свят.

Тепер про Різдво.

Перші згадки про святкування Різдва 25 грудня датовано серединою IV століття. За однією з версій, це було зумовлено прагненням християнської церкви витіснити широко поширений у Римській імперії культ Непереможного Сонця, чиє народження святкували 25 грудня.

Цей день як "день народження Христа у Вифлеємі Юдейському" вперше згадує римський Хронограф 354 року, який ґрунтується на календарі, що бере свій початок з 336 року.

Зі Святого письма слідує, що народження Христа знаменує схід першої вечірньої зірки у ніч на 25 грудня. Згідно з переказами, Ісус з'явився на світло в печері, де пастухи ховали від негоди худобу.

Ну і як не згадати волхвів з дарами, які дісталися до Ісуса завдяки яскравій зірці, яка вказала їм дорогу.

Сьогодні, у ХХІ столітті, християни розуміють свій шлях до Ісуса по-своєму – за допомогою звичаїв і традицій цього свята.

Україна вперше офіційно святкує Різдво 25 грудня: історія, традиції і звичаї свята

А які вони?

У день Різдва служать три особливі літургії – нічна меса, меса на зорі і денна меса. Тобто, святкування Різдва проходить тричі – як народження Слова від Бога-Батька (вночі), Бога-Сина від Діви (на світанку) і народження Бога у віруючій душі (вдень).

У переддень Різдва католицькі церкви відкрито від самого рання: парафіяни можуть прийти на сповідь і покаятися в своїх гріхах до настання свята.

Святкування триває вісім днів.

Будинок прийнято прикрашати яслами з фігурками Діви Марії і немовляти Ісуса, а також соломою, яка вважається одним з головних символів Різдва.

Яслами в стародавні часи називали годівниці для худоби. Саме в таку годівницю, попередньо застеливши її соломою, Марія і поклала свого новонародженого сина Ісуса.

Перед різдвяною вечерею всі члени сім'ї моляться і за старшинством заломлюють облатку (прісний хліб).

Різдвяна вечеря традиційно складається тільки з пісних страв: овочеві салати, яблука, мед, горіхи, родзинки, різні овочі, селера – все це символи здоров'я, удачі та достатку. Обов'язково на столі присутня і риба. В різдвяну ніч м'ясних страв на столі бути не повинно. Їх можна подавати до другої різдвяної трапези, 25 грудня.

Крім того, існує ще одна важлива традиція: за різдвяним столом завжди є одне порожнє місце – хто б не прийшов у будинок – він буде бажаним і дорогим гостем. Зайняте місце символізує також і покійного члена сім'ї або всіх померлих родичів. Для них, для тих, хто пішов назавжди, на стіл за звичаєм ставиться особлива тарілка, на яку кладуть трохи від кожної страви і шматочок облатки.

Колядки в сім'ях співають і за різдвяним столом, і наступного дня після настання свята.

Україна вперше офіційно святкує Різдво 25 грудня: історія, традиції і звичаї свята

Ну і як без Санти?

Цього дня до дітей приходить Санта-Клаус, який є прототипом Святого Миколая. Він приносить дітям подарунки і кладе їх під ялинкою або в спеціально приготовлені шкарпетки. У переддень Різдва на столик у вітальні, біля великої ялинки, обов'язково ставиться склянка молока і тарілочка з мигдальним печивом.

За повір'ями, вважається, що це улюблена їжа Санти і треба його нагодувати після довгої дороги. Вночі, коли діти засинають, батьки відкривають кватирку, надкушують печиво і надпивають молоко.

Вранці дитина насамперед підбігає до столика і дивиться, був Санта чи ні. Якщо печиво надкушене, а молоко випите - можна сміливо бігти і шукати під ялинкою подарунки, а в спеціальних шкарпетках - солодощі та фрукти.

Україна вперше офіційно святкує Різдво 25 грудня: історія, традиції і звичаї свята

Вже 7 січня на Україну чекає друге Різдво (тепер за юліанським календарем). А поки гарного всім свята і приємних емоцій!


Ви зайшли як не зареєстрований користувач!
Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:

Введть те, що бачите на зображенні: